Bed Components
-
Danziar B1013-87 Full Panel Headboard
(Bed Components - Headboard)Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle replicated texture recalls the natural beauty of wood, highlighting the clean-lined form. And a matte black finish savvily suits different approaches to modern aesthetics. Mix and match with light and bright hues, or pair with other dark tones for a moody look.
$199.95
$339.95
Save $140.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Danziar |
| Component | Headboard |
| Size | Full |
| Style | Contemporary |
| Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • Matte black finish with subtle replicated wood grain • Decorative laminate replicates natural or man-made material surfaces with consistent color, pattern and texture • ¼" bolts (not included) are needed to attach headboard to your existing bed frame • Minor assembly required • Assembled full bed: 56.25"W x 84"D x 52.75"H |
| DIMENSIONS | |
| Width | 56.14 inch(es) / 142.6 cm |
| Height | 52.6 inch(es) / 133.6 cm |
| Depth | 6.42 inch(es) / 16.31 cm |
| Weight | 47.99 lb(s) / 21.77 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 62.25 inch(es) / 158.12 cm |
| Height | 6.5 inch(es) / 16.51 cm |
| Depth | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Weight | 55.01 lb(s) / 24.95 kg |
| Volume | 8.2 cu. ft. / 0.23 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052927962 |
-
Warm and alluring, this chest of drawers is inspired by chic design. A matte black finish and dark + More
-
Clean, simple and beautiful, this dresser is a reflection of understated elegance. This easy-to-love look + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This mirror prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
This nightstand evokes the tranquil vibe you long for in your dream destination. Its two-tone textured look + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This dresser prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This chest of drawers prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This mirror prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This nightstand prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This dresser with mirror prioritizes affordable, on-trend design. + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This slat panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This slat panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
